Synchronizovaný tanec hemisfér

Důvod proč nalezneme mezi leváky celou řadu umělecky nebo hudebně nadaných lidí je prostý. Leváci více využívají pravou mozkovou hemisféru a ta jak jistě víme řídí jiné procesy a dává sklon k jiným vlohám.

Levá hemisféra nám dává přístup k myšlení levou částí mozku, která je racionálnější a analytická, je sídlem logiky, řeči a vůle. Díky ní dokážeme pracovat s daty a čísly.  Pravá hemisféra nám dává přístup k myšlení pravou částí mozku, jenž je abstraktnější, je sídlem naší tvořivosti a fantazie. Umožňuje nám vnímat, obrázky, barvy, hudbu a rytmus. 

Všechny významné objevy a vynálezy vědy i všechna významná umělecká díla se zrodili nejprve v naší pravé hemisféře.

Stručně to vyjadřuje Albert Einstein: „Intuitivní mysl je posvátným darem a rozumová mysl je věrným služebníkem. Vytvořili jsme společnost která si váží služebníka a zapomněla na dar.“

Ateliér nebo kancelář?

Já jsem levák a jeden z mých synů také a musím dát těmto teoriím za pravdu:-) Oba dva se angažujeme v různých druzích uměleckých činností, ale zároveň jsme i praktičtí a organizačně zdatní. Můj druhý syn, pravák,  je dobrý matematik, konstruktér, klavírista ….je také všestranně nadaný.

Co z toho tedy vyplývá? Nevypadá to, že by (vzhledem k ruce, kterou píšeme) byla u někoho z nás jedna z hemisfér dominantnější.

Klíčem je rovnováha obou hemisfér, jejich synchronní zapojení. Se sladěním obou hemisfér si potom můžeme užívat život bohatý jak na emoce, tak na logické myšlení. 

Obě naše hemisféry jsou nezbytné pro sjednocený přístup k životu a proto je nutné, aby se naučily vzájemně spolupracovat a pak rozumová i intuitivní část naší bytosti může lépe ovlivňovat naši práci a tvorbu.

Mnozí kreativní umělci, kteří se svou tvorbou i živí, mají zaručeně již nacvičeno přepínání“ mezi hemisférami. Proto pak můžou vedle sebe existovat umělecké ateliéry a tvůrčí dílny společně s domácí kanceláří, notebooky a marketingovými nástroji.

Dovolme svým mozkovým hemisférám tančit synchronizovaný tanec!

Rozhodně nesouhlasím s citátem K.Čapka, který kdysi napsal:

Umění je umělcům nutností, ale nikdy ne podnikatelstvím. Investovat šikovnost s nadějí na výnos náleží spekulantům. Umění musí být umělci osudem, nikoliv živností.“

Je přece úžasné, když se i umělec věnuje vlastní propagaci a marketingu. Jde jen o disciplínu, organizaci času a hlavně o PŘEPÍNÁNÍ.

 

Kreativní podnikatel

Toto slovní spojení přesně vystihuje to, co mám na mysli. Pokud je kreativec zároveň úspěšným podnikatelem, je to ukázka mistrné spolupráce obou hemisfér v praxi. Je to ale bezpochyby (alespoň ze začátku) hodně namáhavé.

Člověk se zavře v ateliéru a nemá jinou touhou než se ponořit do svého nitra a tvořit. Pokud možno bez přestání a bez rušivých vlivů….

Ovšem pokud toužíme, aby se naše snažení a dílo dostalo mezi lidi, nezbývá nám než se sami pustit do reklamy, zviditelnění a to s využitím všech dostupných a účinných nástrojů k propagaci, které jsou nám k dispozici.

A že je jich dnes opravdu velká spousta!

Ať už tedy malujeme, vyrábíme, fotíme a souběžně s těmito činnostmi řešíme propagaci, vedeme e-shop, upravujeme naše eBooky a články v různých aplikacích a programech, řešíme technické záležitosti na počítači, vždy zapojujeme obě naše hemisféry.

Pokud ve svém úsilí nepolevíme, podaří se nám nastolit zaběhnutý řád, kdy budeme věnovat několik hodin denně tvorbě a několik dalších marketingu a bude nás to neuvěřitelně bavit:-)

 

 

 

 

 

Andrea Frýbortová
Její vášní je umělecká tvorba, kreativita a fantazie. Fascinují ji netradiční postupy, nové vize a vyšší souvislosti. Inspiruji ostatní k tvorbě a životu bez hranic. Andrea je autorkou knihy Tajemství Hlavonožce aneb návrat do bílého chlívku Více o Andrei najdete tady.
Komentáře