Nechávám papír znovu promlouvat

Máte představu jak dlouho vydrží novinový leták aktuální? Když má hodně štěstí tak upoutá člověčí pozornost na celý dlouhý týden.

Fííha! To denní tisk si o této výsadě může nechat jen zdát!

I přesto, že jeho původ je co do kvality materiálu mnohem vznešenější a přináší aktuální a čerstvé informace (bez kterých by se mnoho lidí jen stěží obešlo), poté co jej dychtiví čtenáři vysají svým pohledem, jsou jim nemilosrdně přiřazeny všemožné podřadné role.

Zabalíme do nich slupky, skořápky a odřezky, nacpeme je do bot, poslouží jako podestýlka pro domácího mazlíčka, vyleštíme s ním okna atd….

Vhazujte prosím letáky!

Není to tak dlouho co vstoupily letáky a novinový papír do mého života:-)

Na akce a žhavé novinky se sice dívám jen zřídkakdy a denní tisk zásadně nečtu a to ze stejného důvodu proč nesleduji zprávy v televizi….

Tak proč tedy?

Staly se mým nejoblíbenějším tvůrčím materiálem.

A proto říkám: „Ano, vhazujte mi prosím do schránky letáky!“ I když dobrá čtvrtina obyvatelstva by nad tímto zvoláním kroutila nevěřícně hlavou.

Žádný jiný materiál není tak tvárný a plný nečekaných možností jako novinový papír.

To co byla dříve pouhá slova a emoce na papíře se opět transformuje a zaujímá novou roli prostorového objektu.

Není třeba výpal a keramická pec jako u hlíny, není třeba mnoha nástrojů a zařízení jako u dřeva nebo kovu. Postačí pouhá trpělivost modelovat novinový papír do příslušných tvarů a ty pak zafixovat papírovou lepící páskou a následně polepit dalšími kousky novin lepidlem na tapety.

Při velkých objektech a postavách se používá jako základ pletivo, které poté také olepíme kusy novin nebo papíru.

A jako třešničku na dortu, na tuto novinovou „lepenici“ můžeme naplácat pro výsledný a dokonalý efekt papírovou kaši, tzv. papírmašé, což je opět směs novinového papíru, vody a lepidla.

 U sousedů je papír lepivější

 

Nechci se v tomto článku zabývat tím, odkud papírmaše pochází, ve kterých zemích se touto metodou doposud tvoří a ani zde uvádět odkazy na jednotlivé umělce. Internet přece obsahuje nepřeberné množství informací a dnes je více než jednoduché si cokoliv během několika minut vyhledat.

Zmíním se jen, že nejvíce aktivní v tomto směru jsou asi v Kašmíru, ve Francii a jižní Itálii.

Díky mé znalosti italštiny jsem si na youtube našla ohromné množství návodů a postupů na výrobu z papírmašé, po italsku cartapesta. Možností existuje spousta a každý tvůrce používá svoji oblíbenou a léty prověřenou techniku.

Z české kotliny jsem nenašla videonávod ani jeden, zato jsem zjistila, že i tady jsou lidé, kteří se zaměřují na práci s tímto materiálem a svoji činností navazují na výtvarnou a řemeslnou minulost svého města, a to Rychnova u Jablonce nad Nisou.

Svými tvůrčími aktivitami obnovují tradici výroby zboží z tvrzeného papíru, která byla postupně zavedena již od roku 1780. Manufaktura se zaměřovalal na oblíbené kulaté dózy na šňupavý tabák.

Uvádějí zpět do života výrobu uměleckých předmětů z papírové hmoty a jejich dílny 3D papier TH a paper mache -prostorový papír jsou určeny pro všechny bez věkových a dalších rozdílů.

Stvoření z novin stvořena

 

Mé malby, ilustrace, povídkyKNIHY i prostorové objekty byli odjakživa neobvyklé a proto ani práce s novinovým papírem je neusměrní do patřičných mezí.

Nikdo to po mně naštěstí ani nežádá:-)

Stylizované postavičky jsou prostě skvělé a stvoření stvořena z papíru jakbysmet.

Fascinuje mne proces kdy z hromádky novin a lepící pásky vznikají dokonalé bytůstky, to postupné formování a proměna.

Technikou pokus-omyl jsem se již procvičila na řadě takových „výtvorů“ a jistě mi prominou, že mnohdy jsou jako objekty i těžko pojmenovatelné:-)

 

K mé již dlouho připravované autorské knize Veršíky z růžového měšce, kterou již publikuji na svých stránkách, jsem vytvořila ústřední postavičku skřítka Veršovánka.

Jeho pozvolné zrození můžete sledovat ve VIDEU níže>>

 

 

Jděte do toho

 

Pokud máte chuť vytvořit na vánoce něco milého a originálního, vezměte si na pomoc papír.

Každoročně s mými dětmi vytváříme tématické (přiměřeně) ozdoby z papíru, bavlnkami obšitých bublinkových obálek a dalších materiálů „co dům dal.“

Je to zábavné a kreativní tvoření a nevšední ozdoby ruční výroby stojí za to.

 

Více o tvorbě s dětmi si můžete přečíst v tomto článku >>>http://jogaskristy.cz/rozhovor-andrea-frybortova/

Více o uměleckém autorském eBooku „VERŠÍKY Z RŮŽOVÉHO MĚŠCE“ se dozvíte ZDE >>>

 

 

Andrea Frýbortová
Její vášní je umělecká tvorba, kreativita a fantazie. Fascinují ji netradiční postupy, nové vize a vyšší souvislosti. Inspiruji ostatní k tvorbě a životu bez hranic. Andrea je autorkou knihy Tajemství Hlavonožce aneb návrat do bílého chlívku Více o Andrei najdete tady.
Komentáře