Kresba jež se s veršem snoubí

Procházím knihkupectvím a otvírám krásně ilustrovanou dětskou knihu.

Neobvyklý formát, převaha krásných kreseb a naopak příliš málo textu, velké písmo v kraťoučkých odstavcích.

Nemám pochybnosti. Jedná se o výjimečnou knihu.

Na zadní straně se dočtu, že autor se vyučil strojním zámečníkem, řadu let opravoval stroje a poté 15 let pracoval jako hasič.

Ale rozhodl se být umělcem. Malovat olejem, kreslit, ilustrovat a psát autorské knihy pro děti.

Kniha nebo umělecké dílo?

Termín „autorská kniha“ jsme už všichni někdy slyšeli.

Je to pravděpodobně počin, ve kterém si autor textu hravě vytvoří i všechny obrázky a ilustrace, protože je všestranně nadaný a je to pro něj hračka.

Tak nějak to opravdu je a ne náhodou jsou tvůrci autorských knih výtvarníci, malíři, hudebníci nebo básníci, kteří chápou formu knihy jako ideální pro realizaci svého díla.

Je možné se také setkat s termínem Bilderbuch-nebo-li obrázková kniha.

Nejvýraznějším rysem bilderbuchu je dominance obrazu nad textem – obraz tak vzbuzuje zájem dítěte o slovo a naopak.

Většinou jde o tenké knihy neobvyklého formátu či atypické velikosti (např. je obrázková kniha výrazně velká nebo naopak malá). Často mají čtvercový tvar. Bývají tištěny na kvalitním křídovém papíru, aby vynikly velké celostránkové barevné ilustrace. U nás je tvoří například Petr Sís nebo Pavel Čech.

Tvůrci bilderbuchů bývají obvykle hlavně výtvarníci. Svoje ilustrace doprovází menším objemem textu. Do autorských knih ale spadají i ty knihy, které jsou textově i ilustračně vyvážené nebo u nich dokonce převažuje text nad ilustrací. Pokud ilustrace text spíše jen doplňují, jsou knihy určené dětem čtenářsky zkušenějším.

(zdroj: BENEDIKOVÁ, Hana. Edičné prístupy k tvorbe žánrov pre predčitatelský vek. In TUČNÁ, Eva: Žánrové aspekty textu literatúry pre deti a mládež. Bratislava: Mladé letá, 1991, s. 225–226)

Rituály, když jsou malí

Možná i vy chcete konečně začít číst svým dětem před spaním, ale nevíte jakou knížku nebo jaký příběh vybrat. Mnoho maminek a tatínků svým dětem předčítá a vy máte výčitky svědomí….

Ze všech stran slyšíte jak je to užitečné, vždyť přece díky čtení na dobrou noc mají děti lepší představivost, rozšiřuje se jim slovní zásoba, lépe se soustředí, učí a chvíle strávená společně s rodičem je přece k nezaplacení.

A když už se tedy do čtení pustíte, potomek vyžaduje dočíst pohádku do konce (Ach jo! Je tak strašně dlouhá a vám už se zavírají oči únavou!)

…Další den se vše opakuje! Vyžaduje tu samou pohádku! Celých devět stránek a pěkně nanovo.

Podobnou situaci jsem řešila i já. Když byla moje dvojčata menší, večer co večer jsem si vymýšlela  dobrodružné příběhy jak mi napovídala moje fantazie nebo jsem naprosto zmožena celodenní únavou přelouskávala u malé lampičky zdlouhavý text nekonečné pohádky, chraptěla jsem při tom a neustále odkašlávala. Ale nezoufejte! Strávit večer vzácnou chvilku společně s dětmi a zároveň se pobavit a odreagovat vhodnou četbou není tak složité😉

Pokud možno krátké, prosím

Jak již bylo řečeno, krátké texty s bohatými ilustracemi lépe udrží dětskou pozornost.

Ideální jsou básničky a říkanky, ty nelze ničím nahradit. Je to jeden z přirozených způsobů jak si osvojovat řeč.

Jak říká Martina Macháčková na svém webu Bystré děti:

„Rytmus nás provází celým životem a je také významnou součástí naší řeči. Od narození ho vědomě či nevědomě využíváme při komunikaci s miminkem, později v rýmovačkách a říkadlech. Dítě velmi brzy dokáže napodobit rytmus a melodii řeči, dokonce dříve než hláskové seskupení jednotlivých slov.

Nejprve si s řečí „pohrává“, vyslovuje rytmicky řadu slov, komolí je, říká slova, která nemají význam. Ale jsou rytmická!“

Takže, přednášejme dětem básničky a veršíky. Třeba i před usnutím. Přinese nám to celou řadu výhod.

 • navodit klidný a ničím nerušený spánek
 • nebude vám dělat problém číst je stále dokola podle přání dětí
 • brzy si je všichni společně zapamatujete
 • děti je můžou přednášet ve školce nebo ve škole                                                                                                                                                                               

Ať už si vyberete knihu autorskou nebo prostě jen „pro děti“, veršovanou, pohádkovou nebo se spoustou ilustrací, určitě splní svůj hlavní účel.

A tím je společně strávená magická chvilka společně s našimi dětmi a s příběhem předčítaným naším důvěrně známým hlasem.

Andrea Frýbortová
Její vášní je umělecká tvorba, kreativita a fantazie. Fascinují ji netradiční postupy, nové vize a vyšší souvislosti. Inspiruji ostatní k tvorbě a životu bez hranic. Andrea je autorkou knihy Tajemství Hlavonožce aneb návrat do bílého chlívku Více o Andrei najdete tady.
Komentáře
 • Stáhněte si uměleckou brožuru ZDARMA

  Napojte se na vibrace barev a tvarů Tří magických fraktálů

 • Ujasněte si svá nejtajnější přání v E-povídce zdarma
 • Poznejte 5 možných důvodů, které Vám brání na cestě za tvůrčí svobodou v tomto eBooku ZDARMA
 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Nejnovější příspěvky
 • Veršíky z růžového měšce